
Osnovna škola „Vuk Karadžić“ dobila sredstva za obnavljanje i dopunu sportskih rekvizita
30. jul 2026.
Saopštenje za javnost
2. avgust 2026.U Svečanoj sali Skupštine opštine Kula održana je vanredna sednica Štaba za vanredne situacije. Kao glavna tema akcentovana je izuzetno nepovoljna hidrološka situacija, usled čega je Pokrajinska vlada proglasila vanrednu situaciju na teritoriji opštine Kula, kao i na teritorijama opštine Vrbas i grada Sombora.
Komandant Štaba za vanredne situacije i predsednica opštine Kula dr Vesna Tomić istakla je da su svi članovi svesni hidrometeoroloških uslova, da su razmatrane sve neophodne mere i dogovoreno je angažovanje ljudstva i tehnike u ove svrhe. Tomićeva je rekla da se prate preporuke pokrajinskog i republičkog Štaba za vanredne situacije i da je prisutna konstantna koordinacija sa Javnim preduzećem „Vode Vojvodine“, u cilju ublažavanja uticaja izuzetno niskog vodostaja na teritoriji lokalne samouprave:
„Svi smo svesni vremenskih i hidrometeoroloških uslova u kojima se trenutno nalazimo. Upravo zbog toga, u skladu sa preporukama Republičkog i Pokrajinskog štaba za vanredne situacije, održali smo sednicu Štaba za vanredne situacije opštine Kula.
Na sednici smo razmotrili sve preventivne mere koje se odnose na predstojeći period izuzetno visokih temperatura. Najavljeni su narandžasti, a zatim i crveni meteoalarm, što podrazumeva primenu čitavog niza mera usmerenih pre svega na zaštitu zdravlja stanovništva.
Građanima preporučujemo da izbegavaju boravak na otvorenom u periodu od 10 do 17 časova, kada su temperature najviše i kada je najveći rizik od sunčanice, toplotnog udara i drugih zdravstvenih tegoba izazvanih ekstremnim vrućinama. Posebno je važno redovno unositi dovoljne količine tečnosti i pridržavati se svih preporuka nadležnih zdravstvenih službi.
Pored toga, analizirali smo stanje kanalske mreže na sistemu Dunav–Tisa–Dunav, sa posebnim osvrtom na područje grada Sombora, i opština Kula i Vrbas. Razmatrali smo informacije i preporuke JVP „Vode Vojvodine“, imajući u vidu da je vodostaj Dunava dostigao istorijski minimum, kakav nije zabeležen decenijama.
Zbog toga smo u stalnoj koordinaciji sa nadležnim institucijama i spremni da, u skladu sa preporukama Pokrajinskog i Republičkog štaba za vanredne situacije, preduzmemo sve neophodne mere.
Angažovali smo sve raspoložive ljudske i tehničke kapacitete – od mera za prevenciju požara, preko praćenja stanja na deponijama, do kontrole javnih česmi u parkovima, na igralištima i drugim javnim površinama, kako bi građanima u uslovima visokih temperatura bila dostupna ispravna voda za piće.
Nastavićemo da pratimo situaciju i sprovodimo sve preventivne mere kako bismo maksimalno smanjili rizik po zdravlje građana, ali i sprečili nastanak požara i drugih vanrednih događaja koji mogu biti posledica ekstremnih vremenskih uslova“.
Siniša Vujović, hidrograđevinski inžinjer u Vodoprivrednom društvenom preduzeću „Severna Bačka“ i član Štaba za vanredne situacije rekao je da je situacija po pitanju vodoprivrede i hidroloških tokova, u odnosu na prethodnu sednicu, pogoršana i dramatična. Vujović je istakao i to da je kanal Bezdan, odakle se vodom snabdeva kanal u Kuli i Vrbasu, na istorijskom minimumu, te da je kota Dunava -133:
„Značaj aktuelne situacije sa vodostajem danas je daleko veći nego pre desetak dana, kada smo održali prethodnu sednicu Štaba.
Naime, vodostaj Dunava kod Bezdana, odakle se vodom snabdeva kanalska mreža koja prolazi kroz Kulu i Vrbas, danas je na istorijskom minimumu. Trenutno je kota Dunava kod Bezdana minus 133 centimetra, što je najniži vodostaj zabeležen od početka merenja na tom lokalitetu.
Na tom mestu nalazi se crpna stanica koja vodu upumpava u osnovnu kanalsku mrežu kroz koju se snabdeva i područje opštine Kula. Međutim, zbog izuzetno niskog vodostaja, dotok vode je onemogućen, pa pumpe trenutno ne mogu da rade.
Sredstva koja je obezbedila Pokrajinska vlada biće iskorišćena za izvođenje dodatnih radova kojima će se omogućiti veći protok kroz Veliki bački kanal. Cilj je da se voda što efikasnije dovede do crpilišta, kako bi se uspostavio bolji protok kroz područje naselja Kula i obezbedili što povoljniji uslovi za funkcionisanje kanalske mreže“.








