Обавештење ЈКП „Комуналац“ Кула
15. децембар 2019.Сутра промоција књиге “Патријарх Павле, светац којег смо познавали“
16. децембар 2019.Јуче је у Дому Народне скупштине Републике Србије одржана седма по реду Национална конференција Женске парламентарне мреже „Не у мом парламенту”- против свих облика дискриминације жена у Србији. Конференцији је присуствовала делегација општине Кула, одборнице у СО Кула Зорица Демковић и Весна Макаји и Радојка Ждрња, чланица Савета за родну равноправност општине Кула, док је координаторка Женске парламентарне мреже Олена Папуга из Руског Крстура. Седма по реду Национална конференција Женске парламентарне мреже организована је у сарадњи са Мисијом ОЕБС и УНДП у Србији а основни циљеви Женске парламентарне мреже су доношење нових закона и политика и надзор спровођења актуелних законских решења, посебно у области здравља жена и породице, сузбијање насиља над женама, као и сузбијање насиља у породици, економско оснаживање жена и образовање жена.
Скуп је прво поздравила народна посланица Олена Папуга, координаторка Женске парламентарне мреже НСРС, затим Маја Гојковић, председница Народне скупштине Републике Србије, која је отварајући Националну конференцију Женске парламентарне мреже у Скупштини Србије, казала да је у Србији од почетка године убијено 28 жена, а да у више од половине случајева насиље није било пријављено. Она је изјавила „да питање насиља према женама и насиља у породици још представља највећи изазов пред свим домаћим институцијама, истичући да је важно да се доследно примењује Закон о спречавању насиља у породици“. Председница парламента је истакла да Народна скупштина придаје велики значај унапређењу положаја жена и да су значајни помаци направљени доношењем добрих закона, а да је фокус на спровођењу истих.
Председница Скупштине сматра да је велики помак направљен у заступљености жена, указујући да у раду парламента данас учествују 94 посланице, као и да су жене на руководећим позицијама Народне банке Србије, Владе Србије, Уставног суда Србије, као и на челу Републичког јавног тужилаштва и Тужилаштва за ратне злочине, а обављају и многе друге одговорне послове.
Гојковић напомиње да су насупрот националном нивоу власти, на регионалном и локалном нивоу, жене недовољно заступљене да би могле да утичу на креирање политика заједница у којима живе.
На конференцији су говорили и Саша Милер испред Швајцарске канцеларије за сарадњу, Андреа Орицио, шеф Мисије ОЕБС у Србији, Жељка Топаловић, програмска аналитичарка и представница УНДП. Тематски дијалог о сексизму, прогону, дискриминацији и вербалном насиљу према женама водиле су чланице Женске парламентарне мреже: Гордана Чомић, Дубравка Филиповски, Љупка Михајловски, Марија Јањушевић, Марија Обрадовић, Нада Лазић, Наташа Михајловић, Олена Папуга, Стефана Миладиновић и Татјана Мацура. Затим је уследило разматрање активизма локалних самоуправа у примени „CEDAW“ препорука са постојећим телима и механизмима за спровођење, а у ову дискусију су биле укључене Сузана Пауновић, директорка Канцеларије за људска и мањинска права, Наташа Окиљ, саветница за родну равноправност и људска права СКГО и Јасмина Каранац, председница Одбора за људска и мањинска права.Након тога је уследила панел дискусија на теме: „Циљеви одрживог развоја: Родна равноправност“ и „Информисање о глобалном стратешком плану 2018-2021, који је везан за имплементацију Циља 5, УН 2030“, а дискусију су предводиле проф. др. Славица Ђукић-Дејановић, министарка без портфеља, задужена за спровођење Циљева одрживог развоја и Јелена Котевић, виша саветница у служби Поверенице за заштиту равноправности. Након циљева, дискусија се наставила кроз размену искустава када је е-управа у питању. На ову тему су говориле: Дара Гравара Стојановић, шеф Одсека за е- управу у Министарству државне управе и локалне самоуправе, Ђорђе Антић, Канцеларија за локални економски развој и пројекте Града Ниша, Драгана Бећић, помоћник директора у Кацеларји за ИТ и е-Управу и Тања Јакоби, извршна директорка Центра за истраживање јавних политика. На крају конференције, изнети су закључци и наредни кораци Женске парламентарне мреже. Скупу су присуствовале представнице преко 100 градова и општина, око 500 жена са читаве територије Републике Србије из редова одборница Скупштина општина и градова, представнице државних институција и представнице невладиних организација.
Извор:qmedia