Суботом пријем грађана код председникa општине
3. септембар 2018.Дани традиције у Кули привукли велики број посетилаца
3. септембар 2018.Потенцијални предузетници од почетка 2018. године могу да се региструју путем интернета, односно „из фотеље“. Они који су већ користили ову могућност уверили су се да је то најбржи и најефикаснији начин да се отисну у предузетничке воде. Читава е-процедура, укључујући и таксе, доноси око 30% уштеде. Од првог дана октобра, ова могућност биће доступна и једночланим привредним друштвима.
Конкретно, од почетка 2018. године, предузетници могу да уштеде 500 динара уколико фирму региструју онлајн, јер електронска регистрација предузетника, која обухвата е-пријаву и е-решење о регистрацији, кошта 1.000 динара, док она у папирном облику кошта 1.500 динара.
Поред користи у времену и новцу, е-регистрација је такође и важан корак ка дигиталној трансформацији Србије, коју је Влада Србије истакла као свој стратешки приоритет јер доноси бржи привредни и друштвени развој.
На сајту Агенције за привредне регистре (АПР), у посебном одељку „е-регистрација оснивања предузетника“, а затим у одељцима „предузетник“ и „е-услуге“, постављена су сва неопходна објашњења, корисничка и видео-упутства, како би они који имају дилему око е-регистрације могли тај корак успешно да савладају.
Е-пријава се потписује квалификованим електронским сертификатом за електронски потпис, а омогућено је и електронско плаћање комерцијалним платним картицама. По завршетку пријаве, АПР шаље решење о регистрацији новог предузетника на и-мејл регистрованог предузетника или овлашћеног лица које је поднело е-пријаву.
Сертификат, који је потребан како би се поднела е-пријава за оснивање предузетника, свакако је неопходан и за његов даљи рад. Примера ради, за подношење пореске пријаве које се по закону обавља
искључиво електронским путем преко портала Пореске управе.
Електронска пријава је „призната“ и у другим институцијама или кућама којима се она доставља због различитих послова. Тако, рецимо, и пословне банке приликом отварања рачуна не би требало да траже потврду о регистрацији фирме на папиру и са овереним печатом. Важећи прописи остављају могућност да се потребна документација доставља у електронској форми, а банка може зарад своје сигурности да провери предузетника и на интернет страници АПР, у одељку „регистар привредних субјеката“.
Изменама и допунама Закона о привредним друштвима, чији је предлагач Министарство привреде, биће омогућена и е-регистрација предузећа. За почетак, АПР ће од 1. октобра 2018. године примењивати е-регистрацију једночланих друштава са ограниченом одговорношћу.
– Постојећа регулатива у Србији се већ значајно приближила свету електронског пословања, а нови Закон о електронском идентитету, електронском потпису и услугама од поверења потпуно је усагласио нашу регулативу с међународно признатим стандардима – каже Душан Бердић, руководилац Сертификационог тела Привредне коморе Србије.
– Сертификационо тело ПКС још 2009. године је реализовало први електронски сервис, а као прво реализовано домаће сертификационо тело, ПКС са поносом истиче да има више од 80.000 генерисаних квалификованих електронских сертификата који се свакодневно користе у електронским сервисима државних институција и привреди уопште – додао је Бердић.
Изузетно брзом реализацијом електронски попуњених захтева за издавање квалификованих електронских сертификата, добро организованом истрибуцијом до корисника, високим квалитетом професионалне техничке помоћи корисницима и сталним усавршавањем кадрова и услуга, Сертификационо тело ПКС представља веома значајан фактор електронског пословања у Србији.
Данас нема електронског сервиса нове генерације у чијем развоју значајан траг нису оставили стручњаци Привредне коморе Србије. Предности тих услуга су уштеда времена и новца, знатно смањење непотребне администрације, смањење корупције, подизање конкурентности привреде, увећање ефикасности пословања и потпуно функционално усаглашавање са законима који важе у ЕУ.
– Све ово је пут ка потпуној дигитализацији пословања, од интерног пословања, преко електронске пословне кореспонденције с комитентима, па до пуне двосмерне комуникације са институцијама у оквиру државне управе – каже Душан Бердић.
– Током ове године, Сертификационо тело ПКС реализује веома амбициозан план развојем нових врста услуга у области електронског пословања, које ће се ускоро наћи у пуној примени.
Квалификовани сертификат
Неколико је предуслова за е-регистрацију предузетника:
– Поседовање квалификованог електронског сертификата за електронски потпис, као и инсталирани драјвер за читач смарт картица или УСБ токен. На порталу АПР доступна је бесплатна апликација за електронско потписивање, као и детаљно упутство за њено коришћење.
– Могућност електронског плаћања „виза“ или “ мастерцард“ платним картицама, при чему је на сајту АПР доступан одговарајући сервис.
– Налог за централизовано пријављивање корисника АПР, како би се приступило информационом систему. Ко нема налог, може да га направи на порталу АПР.