Чари „слатког села“
14. мај 2018.Јавни оглас ради давања у закуп грађевинског земљишта у јавној својини у пољопривредне сврхе – кошење ливада
14. мај 2018.Готово 3.700 грађана до сада се обратило Инспекцији рада путем бесплатне телефонске линије у оквиру кампање „Реци не раду на црно“, коју од 10. марта спроводи Министарство за рад. Најчешће су се жалили на неисплаћивање зарада, недостављање обрачуна, као и неисплаћивање накнаде зараде трудницама и породиљама.
На основу пријава, Инспекција рада од 10. марта обавила је више од 2.700 надзора, при чему је, између осталог, затечено 1.475 радника „на црно“, поднето 609 захтева за прекршајни поступак, и откривено 66 нерегистрованих фирми из различитих бранши. У Министарству за рад кажу да су ефекти кампање „Реци не раду на црно“ већ видљиви.
„Покушавамо да идемо у што више ванредних инспекција, да инспекције ван Београда, ван других места, долазе у Београд, да из Београда иду у друга места, покушавамо да имамо честе инспекције, и дању и ноћу, да обухватимо све субјекте. Не постоје привилеговани, не постоје приватни, државни, страни, домаћи, сви су исти пред законом и тако ћемо да се понашамо“, рекао је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.
Запошљавање на црно, осим што угрожава права радника, и штети држави, представља нелојалну конкуренцију онима који послују легално, кажу у Унији послодаваца Војводине. Да би се томе стало на пут, објашњавају, потребно је изградити стабилан привредни амбијент.
„Учесници у стварању тог амбијента не може бити само Влада Републике Србије, не може бити само Министарство, учесници смо сви. Почев од горе, почев од Владе, онда ми, удружења послодаваца, запослени, кроз своја удружења и синдикате и сваки појединачни грађанин који купује нешто“, рекао је председник Уније послодаваца Војводине Станко Крстин.
Према неким подацима, сваки трећи радник у Србији је непријављен,а држава због сиве економије дневно губи око 8 милиона евра.
У Министарству позивају оне који раде на црно или знају послодавце који запошљавају мимо закона, да пријаве на бесплатну инфо линију 0800 300 307. Оно што је важно, Инспекција у остваривању права радника може да помогне само уколико неправилности затекне на лицу места, стога би они који сматрају да раде на црно требало послодавце да пријаве док још раде.