
Упис нових чланова у КК „Хајдук“ Кула
4. септембар 2017.
Седми сусрети песника и сликара Србије
5. септембар 2017.Предузетничке идеје су оно чега никада не мањка у некој локалној средини, поготово ако је та локална средина била деценијама економски и финансијски запуштена, као што је то случај са општином Кула. О томе да идеје не остану мртво слово на папиру и да добију свој коначан облик у пракси, у општини Кула стара се Канцеларија за локални економски развој. Драгана Жекић, координаторка за рурални развој и пројекте у Канцеларији за локални економски развој , рекла је нешто више о тренутно актуелном СЕЕД пројекту, као и о другим пројектима које је могуће реализовати преко ове институције:
„Канцеларија за локални економски развој се, поред основног посла, а то је развој и подршка руралном развоју и пољопривреди, бави и подршком предузетницима. Оно што се показало као пример добре праксе, када је о предузетништву реч, јесте СЕЕД пројекат који се спроводио претходне три године на територији Општине Кула. У фокусу овог пројекта су млади, као и теже запошљиве категорије становништва. Овај пројекат се реализовао још у три општине: Апатин, Сурдулица и Владичин Хан. Пројекат је финансиран из средстава аустријске Развојне агенције, а њега у Србији реализује Новосадски хуманитарни центар у партнерству са већ поменутим општинама и нашом Канцеларијом. Сада је кренуо нови трогодишњи програм, за период од 2017. до 2020. Овај трогодишњи програм је само наставак добре праксе у првом програму у коме је било велико интересовање људи. Главне теме пројекта су подршка програму предузетништва и запошљавање, а области које су ту препознате као врло занимљиве и популарне су: развој органске производње, локалног туризма и брига о старима. Расписан је конкурс за обуке и крајњи рок за пријаве је 10. септембар и овим путем позивамо све заинтересоване да се пријаве на конкурс. Одржаваће се петодневне обуке, учесници ће изабрати област коју желе да мало боље упознају и у којој желе да пронађу неки свој даљи развој. Сви трошкови обуке ће бити плаћени, а учесници ће добити сертификате након завршетка обуке. Након добијања сертификата, на реду је помоћ ментора при писању бизнис плана, како би своју идеју разрадили. Са својим бизнис планом , када је све урађено, будући предузетници могу конкурисати за бесповратна средства која ће бити у опреми, а не у новцу. Опрема служи за започињање посла, али може и да служи и за унапређивање већ постојећег посла. Подразумева се стална менторска подршка, као и додатне едукације. Прошле године је подељено 20 грантова, од тога је седам људи из наше општине добило средства. Конкретно, средства су добили људи из Куле, Сивца и Руског Крстура. Заинтересовани могу да пошаљу пријавни образац на мејл адресу: mira.nshc@gmail.com или факсом на бројеве: 021/423-021 и 021/423-024 , као и поштом на адресу: Новосадски хуманитарни центар , Арсе Теодоровића 3, 21000 Нови Сад, са назнаком: Пријава за СЕЕД обуку.“
Сем овог пројекта, Канцеларија за локални економски развој је отворена за сарадњу са људима који имају представу чиме би се бавили , али који имају проблем да дођу до средстава. Сви конкурси на покрајинском и републичком нивоу бивају испраћени од стране Канцеларије и објављени на Фејсбук страници , као и на интернет презентацији општине Кула. Путем СМС базе, информације о евентуалним конкурсима се прослеђују свим људима чији су бројеви у тој бази, било да су пољопривредници или предузетници. Такође, из Канцеларије наглашавају да Покрајински секретаријат за пољопривреду и Развојни фонд Војводине имају јако добре и повољне кредитне линије за предузетнике и пољопривреднике, где се камате крећу у распону од 2-3%. Та средства су доступна током целе године и, уколико предузетник испуњава дате услове, може да добије та средства. Наша саговорница, Драгана Жекић, нешто више је рекла и о програмима Развојне Агенције Србије, у којима је Канцеларија непосредно учествовала:
-„Програми Развојне Агенције Србије су актуелни у претходних неколико месеци. Конкретно, то су програми „Креирај живот“ у оквиру којег је било осам програмских пакета, почевши од старт-апова па преко различитих програма подршке за постојеће предузетнике и правна лица. Могу да кажем да је највеће интересовање за старт-ап програм и неколико предузетника из наше општине се пријавило за тај програм. Бесповратна средства су углавном износила до 1,2 милиона динара и то је 70% бесповратних средстава, уколико је у питању предузетник који се бави производњом, а ако је услужна делатност у питању, онда су 50% бесповратна средства. Када је реч о самозапошљавању, што је и актуелно ових дана, неколико предузетника је добило средства за запошљавање нових лица, а средства је обезбедио Покрајински секретаријат за привреду који је и расписао тај позив за послодавце, како би запослили лица са евиденције незапослених. Већ пар година уназад тај конкурс постоји и тај конкурс је исти као и конкурс Националне службе за запошљавање , с тим што су у питању различити хијерархијски нивои. Сваке године има све више људи који су заинтересовани, што значи да послодавцима то одговара и да су им та средства потребна, а такође много значи и незапосленима који не желе да покрену свој посао, већ искључиво прате овај конкурс и иду сами код послодаваца ради евентуалних информација о запослењу.“
Осим подршке малој привреди и локалним предузетницима, један од задатака Канцеларије за локални економски развој јесте и сарадња са страним инвеститорима, као и њихово упућивање на стање ствари и тренутну ситуацију на терену. Никола Жежељ, руководилац одељења у Канцеларији за локални економски развој, сматра да посао око довођења страних инвеститора није нимало лак, али је мишљења да Канцеларија даје све од себе да се оствари максималан успех и у овој области:
-„Канцеларија за локални економски развој развија алате за презентацију и комуникацију са потенцијалним инвеститорима. Након тога, од инвеститора искључиво зависи колику подршку они желе да имају. За већину инвеститора ми припремамо материјале и за њих одрађујемо онај део посла који може да се уради на нивоу општине. Сваки инвеститор који дође у општину Кула, уколико жели, има право на key account manager-a , а то у преводу значи особа која је задужена за ту компанију. Конкретно, то значи да је једна особа задужена да се бави њима константно, да им организује канцеларију, позиве за састанке, као и, наравно, неизбежно „јурење папира“. Када је о последњем актуелном инвеститору реч , компанији „Фиорано“, ми чекамо од њих да добијемо захтев за локацијску дозволу, након чега претпостављам да ће се наша сарадња интензивирати како би они кренули у изградњу погона. Локацијска дозвола је предуслов за лакше добијање грађевинске дозволе. Оно што је тренутно познато, када је о радним местима реч, је то да је 55 људи, који треба да раде у Кули, примљено у Сомбор , како би били спремни за рад у свом месту.“
Наши саговорници искористили су ову прилику да позову све предузетнике, као и оне који планирају да то постану, да се јаве Канцеларији за локални економски развој, јер су веома често несвесни колико је кредита и бесповратних средстава у неком моменту доступно. У бази пољопривредника коју поседује ова Канцеларија има преко хиљаду имена. Како нам је речено, у плану је да се слична база створи и када су предузетници у питању. Као позитиван предузетнички пример наводе пчеларско удружење из Сивца које је, уз сарадњу са Канцеларијом, постало изузетно јако удружење и на републичком нивоу. Иницијатива , идеја и предузетништво. Уколико одређено лице то поседује, Канцеларија за локални економски развој је права адреса за њих.
Аутор: М.Делибашић